مهلت ثبت نام این تور پایان یافته است.

برنامه 4.5 روزه ییلاق جواهردشت (سماموس)

اصفهان

«ترمینال کاوه - سالن شماره 5 - انتهای سکوها»

گیلان

اصفهان

«ترمینال کاوه - سالن شماره 5 - انتهای سکوها»

پنجشنبه 17 مرداد

ساعت 22:00

دوشنبه 21 مرداد

ساعت 15:00

جاذبه های سفر

برخی از جاذبه‌های جواهردشت:

  • جیپ‌سواری در جاده‌های جنگلی-کوهستانی
  • طبیعت‌گردی و پیاده‌روی در مراتع سرسبز
  • عکاسی از مناظر رویایی طبیعت
  • چشم‌اندازهای متنوع از جلگه و دریا و دره‌های سرسبز
  • شب‌نشینی و کمپینگ در هوای خنک ییلاق
  • تجربه بی‌نظیر اقیانوس ابر
  • صرف خوراک‌های محلی
  • تجربه شبی اقامت در روستا به دور از امکانات شهری در شب آخر
  • صعود به بام استان گیلان با کوهنوردی نسبتا سبک (قله سماموس) بصورت دلخواه 

جواهردشت طبیعتی بکر، دشت‌هایی وسیع و سرسبز، چشمه‌سار‌های زیاد، هوای پاک و سالم و سکوت وصف‌ناپذیری را برایتان به ارمغان دارد. بهتر است هنگام طبیعت‌گردی طوری رفتار کنیم که اثری از ما در محیط نماند و بکر بودن منطقه به خطر نیفتد.

از سیاهکلرود تا جواهردشت طبعیت؛ مناظر متنوعی در اختیارتان می‌گذارد. ابتدای راه با عبور از میانه جنگل آغاز می‌شود و رودخانه‌ سجیدان شما را همراهی ‌می‌کند. تپه‌ها و دره‌ها مناظر دل‌انگیزی به وجود آورده‌اند. ارتفاع مسیر داپم در حال تغییر است.

پس از گذر از جنگل مراتع شروع می‌شود. در سبزه‌زارهای جواهردشت گاوها و گوسفندان و اسب‌ها را در حال چرا می‌بینید. این پهنه‌های وسیع را ناصره دشت و لووه سر می‌نامند. پوشش گیاهی غالب اینجا گیاه میش‌گوش است که گل آن مصارف دارویی دارد.

گل گاوزبان و گل‌های رنگارنگ دیگر نیز دشت‌ها را رنگین کرده‌اند. اهالی زمین‌های مناسب کشت را معمولا زیر کشت سیب زمینی می‌برند. حصار‌کشی این زمین‌ها جلوه زیبایی به جواهردشت داده است. حصارهایی از چوب، سیم خاردار و دیوار‌های سنگی که حد و مرز همسایگی را مشخص می‌کند و مانعی برای ورود گله‌ها ست. درست این است که ما هم در همجواری با طبیعت حواسمان به حیات وحش باشد.

قهوه خانه‌های بین راهی مکانی مناسب برای خوردن چای و استراحت است. معمولا رانندگان کنار یکی از آنها توقف می‌کنند.

درست قبل از ورود به روستا؛ بقعه امامزاده نقره عباس در دشتی زیبا پدیدار می‌شود. از کنار امامزاده؛ جواهردشت و خانه‌هایی که روز به روز در حال افزایش‌‌اند دیده می‌شود.

چنانچه هوا صاف باشد از جواهر‌دشت می‌توانید جلگه و خط طولانی ساحلی و دریای پهناور خزر را ببینید.

در جواهردشت هر سال جشنواره‌ای بومی و محلی برگزار می‌شود. مراسم عروس‌بران و مسابقاتی از قبیل کشتی گیله‌مردی، اسب دوانی، لافند بازی، طناب‌کشی و … که خیل علاقمندان را راهی روستا می‌کند. این جشنواره با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و بخش خصوصی به راه افتاده. اگر علاقمند به دیدن این جشنواره هستید اواسط مرداد ماه به جواهردشت بیایید.

نمایش بیشتر

خدمات تور

اتوبوس 44 نفری و توریستی مجهز

مجوز

بیمه

مربی کوهنوردی

پذیرایی

تیم سرپرستی

یک شب اسکان محلی

ترانسفر محلی رفت و برگشت به جواهردشت (جیپ)

راهنمای محلی

وسایل سفر

چادر دو پوش (در صورت یک پوش بودن باید پلاستیک بزرگ و ضخیم همراه داشته باشید)

زیر انداز زیر و داخل چادر

هدلایت

چراغ قوه

باتری اضافه

فلاسک کوهنوردی

دوربین عکاسی

شارژر لوازم الکتریکی

وسایل حفاظت از آفتاب (کلاه – دستکش – عینک – پیراهن آستین بلند – فیس کاور – کرم )

وسایل بهداشتی و شخصی(دستمال مرطوب – خمیردندان - مسواک – موبایل ساده و ... )

حوله کوچک

داروهای شخصی و مورد نیاز

تنقلات و میوه

چایی ، قند ، نسکافه و قهوه

کاغذ فویل

کیسه زباله

فلاکس

گاز کوهنوردی

کیف کمری

بادگیر ، پانچو و یا بارانی

لباس گرم و اضافی

کارت شناسایی

کوله بزرگ کوهنوردی

کوله کوچک جهت پیمایش

کفش مناسب

صندل

کیسه خواب

پانچو

باتوم

لوازم شب مانی

کنسرو و غذای مدت زمان برنامه (از جواهر دشت و نزدیک محل کمپینگ نیز میتوان تهیه کرد)

کیت بقا

خلاصه برنامه ی سفر

جواهردشت؛ عروس دشت‌های گیلان

جواهردشت از روستاهای ییلاقی شهرستان رودسر است که در مرز شرقی استان گیلان واقع شده. این ییلاق بهشتی از توابع چابکسر است. ساکنین آن از اهالی پایین‌دست همین منطقه یعنی سیاهکلرود، قاسم‌آباد علیا و سفلا، گاو‌ماست و روستاهای دیگرند.

 

ویژگی‌های ییلاق جواهردشت

جواهردشت یا به گیلکی جوَردشت در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریا واقع شده و مساحتی ۱۰۰ هکتاری دارد. اقیلم جواهردشت کوهستانی و مرطوب است. با توجه به تغییر ارتفاع حدود ۲۰۰۰ متری از جلگه گیلان تا ییلاق جواهردشت؛ اختلاف دما محسوس و هوای آن در گرمترین روز‌های سال هم خنک و دلپذیر است.

قبلا دامداران از اوایل بهار به ییلاق می‌آمدند و اوایل فصل سرما منطقه را ترک می‌کردند؛ اما حالا در وقت معینی دام‌ها را به چرا در ارتفاعات می‌برند و سپس بازمی‌گردانند. این امر خود کمک زیادی به بهبود وضع جنگل، مرتع و دشت کرده است.

این ییلاق زمستان‌های سردی دارد. از اواسط پاییز تا اوسط فروردین منطقه برف‌گیر و در این زمان از سال تقریبا خالی از سکنه است.

جواهردشت منطقه‌ای‌ حفاظت شده است. این منطقه که وسعت زیادی دارد، سرولات و جواهردشت را دربر می‌گیرد؛ منطقه‌ای‌ کوهستانی با رودخانه‌های فراوان و اقلیم مرطوب-معتدل و بیشتر مرطوب-سرد. نقاط مختلف این منطقه از نظر ارتفاع متفاوت است و از ارتفاع ۵۰۰ تا ۲۵۰۰ متر را شامل می‌شود. به همین علت مجموعه‌‌ای کامل از انواع جنگل‌های هیرکانی به همراه حیات وحش منحصر به فرد دارد.

درختان بلوط و خُرمَندی پوشش گیاهی غالب جواهردشت محسوب می شوند.

در مورد قدمت جواهردشت برخی می‌گویند که بیش از ۴۰۰ سال است. اما شواهدی از این گفته قابل رویت نیست. در کتاب‌های تاریخی منطقه هم اسمی از اینجا به میان نیامده است. به هر حال با توجه به قبرستان و اسلوب معماری نمی‌توان قدمتی بیشتر از ۳۰۰ سال برایش متصور شد. به نظر می‌رسد که این هوای پاک، زمین مرغوب و مراتع سرسبز است که مردم را برای سکونت موقت به این آبادی کشانده است.

در ییلاق  جواهردشت همچنان زندگی سنتی در جریان است. قبلا برق جواهردشت از موتور­ برق تامین می‌شد اما به تازگی برق شهری به منطقه رسیده و اهالی آب لوله‌کشی خود را از چشمه‌های اطراف تامین می­‌کنند.

 

بازارچه‌ای کوچک در ورودی روستا نیازهای اولیه را برطرف می‌کند. این مغازه‌ها شامل قصابی، خواروبار فروشی و چند قهوه‌خانه است. توصیه می‌کنیم جهت حفظ طبیعت جواهردشت هنگام خرید از نایلون کمتری استفاده کنید.

موقع برگشت می‌توانید سوغاتی نیز همراه خود ببرید. انواع لبنیات محلی، دوغ، ماست، پنیر، گل گاوزبان، رب آلوچه، سبزی‌های معطر و دارویی و… را می‌توانید از بازارچه تهیه کنید.

 

قله سماموس

جواهردشت از سمت جنوب به قله سماموس می‌رسد. سماموس با ارتفاع  ۳۶۷۸ متر بلندترین قله گیلان و نیز بلندترین نقطه مشرف به دریای خزر است.

جواهردشت یکی از مبدأ‌های صعود به سماموس است. مسیری ۷ کیلومتری با اختلاف ارتفاع ۱۷۰۰ متر.

قبل از صعود شب را در جواهردشت هستیم تا بدنمان هم هوا شود. صبح زود با یک تیم متوسط می‌توان در مدت ۶ الی ۷ ساعت قله را صعود کرد. قسمت‌هایی از مسیر با شیب ملایم است و سپس به تدریج شیب بیشتر می‌شود. در ارتفاع چشم‌انداز بی‌نظیری از ساحل دریای خزر حتی تا ساحل چمخاله وجود دارد.

شرایط جوی اغلب به گونه‌ای ست که ممکن است لحظاتی به طور کامل در بالای پهنه‌ای از دشتستان ابری قرار بگیرید و مدتی بعد ابرها کنار بروند و دوباره دریا و ساحل پدیدار شوند.

در نزدیکی‌های قله امامزاده‌ای به نام آقا سماموس قرار دارد که برای استراحت و رفع خستگی قبل از فتح قله مناسب است.

از فراز سماموس وسعت عظیمی از منطقه در دیدرس‌تان قرار می‌گیرد. دریای خزر در شمال و دره‌های سرسبز اشکورات در جنوب زیر پا‌هایتان قرار دارد.

سماموس سرچشمه آب همیشه سرد و زلال سفید آب نیز هست. این رود بیشتر آب آشامیدنی شهرستان رودسر را تامین می‌کند.

 

اقامت در جواهردشت:

اطراق در طبیعت: در ابتدای جواهردشت در کنار زمین بازی محوطه‌ای حصار‌کشی و بزرگ وجود دارد که بسیار مناسب کمپینگ است؛ چشم‌انداز خوبی دارید و همچنین به امکانات نزدیک هستید. نقاطی دیگر هم بر بلندای روستا مناسب کمپینگ وجود دارد ولی این مناطق از امکانات کمی دورند.

اجاره ویلا در جواهردشت: زندگی به شیوه ییلاقی و روستایی را شب آخر برنامه تجربه کنید. امکانات هم به حد نیاز فراهم است. برای گرم شدن می‌توانید از چراغ‌های نفتی استفاده کنید. آب مصرفی هم از چشمه‌ها لوله‌کشی شده است.

 

خوراک در جواهردشت:

در اطراف جواهردشت یا سیاهکلرود صبح را می‌توان با  صبحانه‌ای محلی همچون کره، پنیر، شیر و تخم اردک یا مرغ  و نان محلی آغاز کرد. این صبحانه تماما دستاورد خود اهالی ست.

برای ناهار و شام هم غذاهای محلی مانند باقلا قاتق، میرزا قاسمی،کباب تازه، ماست محلی و… از گزینه‌های موجود است.

 

بهترین فصل سفر به جواهردشت:

از اواخر فصل بهار تا اوایل پاییز، به ویژه در ماه‌های گرم تابستانی بهترین زمان سفر به جواهردشت است.

هنرمندان عکاس در هر فصلی از سال مناظر بکر و بی‌نظیری برای عکاسی دارند. از جنگل، اسب‌ها و دام‌های در حال چرا در دشت‌های سبز گرفته تا آسمان مه گرفته و چشم انداز‌های دلربای سماموس.

زمستان‌ها، جواهر دشت به دلیل بارش سنگین برف معمولاً خالی از سکنه می‌شود. اما در زمستان‌ها هم کوهنوردان حرفه‌ای برای صعود سماموس راهی جواهردشت می‌شوند.

نمایش بیشتر

درجه سختی

درجه سختی دو

پیمایش شیب ملایم بدون نیاز به استفاده از دست ها

رده سنی : 15 تا 55 سال

سبک تور : طبیعت گردی

قوانین کنسلی تور

از 2 تا 1 روز قبل از اجرای تور 50 درصد جریمه.

از 1 تا 0 روز قبل از اجرای تور 70 درصد جریمه.

برنامه 4.5 روزه ییلاق جواهردشت (سماموس)

تعداد نفرات


انتخاب اتوبوس


قیمت : 3,200,000 ریال

مجری تور :

باشگاه کوهنوردی آرش اصفهان

09130100610


تور گردان

آقای محمد حسین بهرامی

09909880122

تلفن تماس با پشتیبانی فنی سایت
031-36651101
09384469186

همچنین میتوانید با مراجعه به قسمت انتقادات و پیشنهادات، نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

وینوپر پشتیبان خرید و پرداخت شماست و مسئولیتی در قبال اجرای تورها نخواهد داشت
(اطلاعات بیشتر)